Council History

Council 6095 Instituted June 30, 1968

CHARTER OFFICERS

CHAPLAIN REV. D. MCLAUGHLIN
GRAND KNIGHT ED COTA
DEPUTY GK GEORGE BROTT
CHANCELLOR RICHARD CUMSTAY
RECORDER JOHN GILLIGAN
FINANCIAL SEC JOE PIERCE, JR
TREASURER LES MILLER
ADVOCATE HOWARD ASKERLAND
WARDEN GARY PICUILLE
INSIDE GUARD JERRY ARENA
OUTSIDE GUARD KEN BROTT
TRUSTEE L. SCHMIT
TRUSTEE R. UNTIET
TRUSTEE G. ANDRESEN

Charter Members

 

1 B. Aguilar
2 G. Andresen
3 J. Arena
4 R. Arrowsmith
5 H. Asheland
6 J. Baligad, Jr
7 J. Barbera
R. Barbera
8 H. Brillon
9 G. Brott
10 K. Brott
11 J. Brouillard
12 J. Cluck
13 E. Cota
14 H. Cota
15 R. Cumstay
16 J. Curley
17 J. Galligan
18 R. Hermann
19 W. Hutter
20 S. Jablecki
21 D. Juge
22 T. Keany
23 J. Lang
24 Rev. K. Larkin
25 R. McDermott
26 Rev. D. McLaughlin
27 L. Miller
28 J. Naut
29 L. Piazza
30 G. Picquelle
31 K. Picquelle
32 J. Pierce, Jr
33 L. Russell
34 J. Sanchez
35 L. Schmit
36 T. Stemmer
37 Dr. C. Suttle
38 R. Untiet
39 C. VanderHout
40 D. Willet
41 G. Zsombar
GRAND KNIGHT YEARS
EDWARD COTA 1968-1969
RICHARD CUMSTAY 1969-1970
HOWARD ASKERLAND 1970-1971
JACQUIN BALIGAD, JR 1971-1972
RONALD HERRMANN 1972-1973
GUY PICQUELLE 1973-1974
WALT SEGO 1974-1975
BEN AGUILAR 1975-1976
FRED SCHIBOESKI 1976-1977
REG MCDERMOTT 1977-1978
PAUL L. McCARVILLE 1978-1979
EDWARD COTA 1979-1980
RUSSELL P. MIDAY 1980-1981
LAWRENCE W.BERRIE 1981-1982
WILLIAM MOORE 1982-1983
PETER BOECHLAR 1983-1984
HENRY MARTINEZ 1984-1985
MIKE MARTINEZ 1985-1986
LEO BODNAR 1986-1987
LEO BODNAR 1987-1988
ROBERT HARTMAN 1988-1989
RAY UNTIET/DON FOX 1989-1990
THOMAS BELL 1990-1991
RICHARD CARLSON 1991-1992
PRIMITIVO ASPERIN 1992-1993
PRIMITIVO ASPERIN 1993-1994
RAMIRO LOPEZ 1994-1995
RICHARD CARLSON 1995-1996
RICHARD CARLSON 1996-1997
FORTUNATO MABUTAS 1997-1998
EFREN KATIMBANG 1998-1999
CHARLES SIERRA 1999-2000
ALEX CAMEZ 2000-2001
ALEX CAMEZ/LARRY LEONE 2001-2002
LARRY LEONE 2002-2003
LARRY LEONE 2003-2004
CHARLES SIERRA 2004-2005
CARL SHANKS 2005-2006
JOHN NORTON 2006-2007
RONALD KNOWLES 2007-2008
JOHN NORTON 2008-2009
MIKE KOVACS 2009-2011
CARLOS SOTO 2011-2013
ART DIAZ 2014-2016
MARTY WENZEL 2016-2018